Keyyif.Net

Eviniz İçin En Uygun Sineklik Modeli

08.06.2020
98
Eviniz İçin En Uygun Sineklik Modeli

Havaların ısınması ile birlikte camları sonuna kadar açmak veya balkonunda oturmaya başlamak istiyorsan bu yazımız ilgini çekebilir. Sinekleri evden uzak tutmanın tek formülü kimyasal içerikli çözümler değildir. Yılın dört mevsimi kullanabileceğin ve sadece sinekler için değil, tüm zararlı haşereler için faydalanabileceğin pek çok sineklik modeli mevcut.

Evinin tipine ve ihtiyaçlarına uygun olarak seçebileceğin sineklik çeşitleri, kısa vadeli çözümler yerine uzun vadeye odaklanmanı sağlıyor. Özellikle çocuklu aileler ve kedi, köpek besleyenler için ideal olan sineklikler, prize takarak kullandığın ilaçlar ve spreyler yüzünden tedirgin olmanı da engeller. Sineklik çeşitleri, montaj teknikleri ve evimizde hangi alanlarda nasıl uygulayabiliriz gibi soruların var ise bu yazımızda cevaplarını birlikte inceleyebiliriz.

Sineklik Çeşitleri Nelerdir?

Evi sineklerden ve böceklerden korumak için sıklıkla tercih edilen sinekliklerin çeşitleri, farklı ihtiyaçlarına cevap verebilir. Sineklik fiyatları ise bu sineklik türlerine ve kullanılan malzemenin cinsine göre farklılık gösterebiliyor. Şimdi, sineklik türleri nelerdir birlikte inceleyelim.

Sineklik Tülü
Bir anlamda kendin yap projesi olan sineklik tülleri, uygulaması en kolay ve uygun fiyatlı sineklik çeşididir. Sineklik tülleri, bant ya da ahşap pencerelerde zımba yardımıyla monte edilebilir. Sinekliğin ihtiyaca göre kapanıp açılmaması dezavantajıdır. Aynı zamanda cırt sineklik (yapışkanlı sineklik) modellerini de bu tip altında inceleyebiliriz. Cırt sineklikler kolaylıkla çıkarılıp takılabildiğinden diğer sineklik tüllerinin sunduğu dezavantajı sunmaz. Sineklik teli ise, sinekliğin tül değil, tel ile yapılmış hâlidir. Eğer evini paylaştığın bir kedin varsa sineklik teli yani, metal sineklik tercih etmen daha sağlıklı olacaktır.

Menteşeli Sineklik

En çok tercih edilen sineklik türlerinden biridir. Pencere ve kapılara kolayca monte edilebilir. Menteşeli sineklikler, pencerenin dış kısmına takılır, dışa doğru açılır ve ihtiyaç durumunda açılıp kapanabilir. Belki de hepimizin evlerimizde kullandığı şehir hayatına ve apartman yapılarına en uygun sineklik türlerinden biridir. İçeriden dışarıya doğru açılan bir yapısı vardır. Bu kadar tercih ediliyor olmasının bir diğer sebebi ise mevsim koşullarından etkilenmemesi ve temizliğinin kolaylıkla yapılabilmesidir.

Pileli (Plise) Sineklik

Akordiyon sineklik olarak da tanımlayabileceğimiz bu sineklik türü genellikle Fransız balkonlarda ya da bahçe, teras kapısı gibi dışa doğru açılan kapı ya da büyük cam pencerelerde tercih edilir. Katlanabilir yapısı hem avantaj hem de dezavantaj sunar. Plise sineklikler katlandıkları için yer kaplamazlar ama katlanma bölgeleri çabuk deforme olabilir. Bu nedenle kaliteli ürün seçmeye dikkat etmelisin. Pileli (Plise) sineklik günümüzde kullanımı en basit sineklik modellerinden biridir.

Stor Sineklik

Adından da tahmin edebileceğin üzere yapıları stor perdeler gibidir. Yukarıdaki bölmede sineklik toplanabilir ve bu alandan sineklik aşağıya doğru çekildiğinde kolaylıkla kullanılabilir. En uzun ömürlü sineklik modellerinden biridir. Stor sineklik yaylı makara üzerinde tel yardımı ile açılıp kapanan bir yapıya sahiptir. Camlarının temizliğini yaparken yukarıya doğru açılması kolaylık sağlar. Menteşeli sinekliklerde olduğu gibi stor sineklikler de mevsim koşullarından etkilenmez.

Sürgülü Sineklik

Sürme sineklik olarak da bilinir. Özellikle balkon kapılarında sıklıkla tercih edilir. Pencere ya da balkonların dış kısmına monte edilen raylar sayesinde açılıp kapanabilir. Kullanım kolaylığı sağlaması diğer sinekliklere oranla en büyük avantajıdır. Montajını yetkili kurumun veya kişinin yapması daha sağlıklı olacaktır. Sürgülü sineklik diğer adıyla sürme sineklik, pencere ve kapılara dış taraftan takılan sineklik türüdür. Sürgülü sineklik raylar üzerinde hareket sağlayarak açılıp kapanmaktadır.

Evin İçin En Uygun Sineklik Modeli

İlk incelemede, tüm sineklik çeşitleri hemen hemen aynı kumaştan kesilmiş gibi görünse de, ürünlerin tamamını incelediğinde ya da satın aldığında çok çeşitli olduğunu fark edebilirsin. Aşağıda, her biri evin için potansiyel olarak daha uygun olan ve sineklik seçimi yapmadan önce incelemende fayda olan birkaç malzeme türü bulunmaktadır. Sineklik söz konusu olduğunda ana fark, yapıldıkları malzemenin yanı sıra ağın ne kadar küçük olduğudur. İşte popüler sineklik malzemelerinin bir listesi:

Fiberglass – Bazen naylon ağ olarak da adlandırılabilir. Fiberglass korozyona uğramadığı, paslanmadığı veya lekelenmediği için popülerdir ancak diğer malzemelerden daha kolay gerilir ve yırtılır.
Alüminyum Diğer malzemelerden daha dayanıklı olan alüminyum ekranlar maalesef kolayca kırılabilir ve kırışabilir.
Paslanmaz Çelik – Alüminyumdan daha güçlü bir yapıya sahiptir. Orman yangını alanlarındaki evler için paslanmaz çelik sineklik önerilir.
Güneş – Güneş korumasının gerekli olduğu bölgeler için popüler olan güneş sineklikleri, ısıyı da engeller ve emer, ayrıca gölge sağlar. Onlar sundurma ve verandaların yakınındaki alanlar için idealdir.

Görsel kaynak:pinterest, twipu, bauhaus, amazon, permastik, portnorma, houzz, alwindows.

yazı kaynagı:https://blog2.armut.com/blog/eviniz-icin-en-uygun-sineklik-modelleri?utm_source=email&utm_medium=mailing&utm_campaign=promo_7Jun20_Iterable

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.