Keyyif.Net

Doğal Şifa Kaynağı Bal

08.03.2020
103
Doğal Şifa Kaynağı Bal

Bal, bitkilerde bulunan nektar olarak adlandırılan sıvının, arıların vücudunda salgılanan bazı enzimlerle işlenmesi sonucu elde edilen yoğun, dayanıklı, vitaminli doğal bir besindir. Binlerce bitki ve çiçeğin özlerini içinde bulunduran bal birçok hastalığa şifa olmaktadır. 

Vitamin ve mineral kaynağı olan balın bağışıklık sistemimiz üzerinde birçok faydası vardır. Doğal enerji kaynağı olan bu besinin faydalarına gelin birlikte bakalım.
Antioksidan etkisine sahip olan bal hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda kalsiyum içerdiğinden beyin tarafından emilir ve beyin işlevine yardımcı olur.
Oksijen ile etkileşime girdiğinde kanda daha az atık madde bırakır. Kalp kaslarına faaliyet vererek kalp sağlığını desteklemektedir.
Bal kepek gibi cilt hastalıklarını hafifletir. Sorun yaşadığınız bölgeye bal sürerek iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.
Soğuk Algınlığına ve Öksürüğün Tedavi Edilmesine İyi Gelir. Bal ağız içinde bir tabaka oluşturarak tahriş olan bölgeleri yatıştırır ve enfeksiyon yayılmasını zayıflatır.
Nar suyu ile karıştırılan bal göze sürme gibi çekilirse gözün daha keskin görmesini sağlar.
Bal içerdiği vitamin ve mikro elementler sayesinde kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcıdır.
Bal göğsü ve karaciğeri temizleyerek içerdiği ciholin maddesiyle karaciğerin fonksiyonunu da kuvvetlendirmektedir.
Doğal bal, antiseptik, anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklerdedir. Bu özellik sayesinde yaraların temizlenmesini ve daha çabuk iyileşmesini sağlar. kaynak: https://www.tarifinisevdim.com/detay/dogal-sifa-kaynagi-balin-faydalari-nelerdir

Hakiki Balın Farkı

İnsan sağlığı için faydalı olan gerçek bal; vitamin, enzim, aminoasit, şeker oranı bakımından çok zengin ve tat bakımından da farklı özelliklere sahiptir.

İşçi arılar, çiçeklerden topladığı nektarı bal üretimini gerçekleştirdiği midesinde özel bir enzimle karıştırmaktadır. Daha sonra bu enzimi kovandaki işçi arılara nakletmektedir. Peteklere doldurulan balın su miktarı azalınca ortaya gerçek bal çıkmaktadır. kaynak:Anavarza Bal

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.