Keyyif.Net

Mikroplar Havadan Her Yere!

02.03.2020
102
Mikroplar Havadan Her Yere!

Öğrencinin, yaşayıp deneyimleyerek öğrendiği eğitim modelinin önemini vurgulamak nedeniyle Ankara’da renkli bir etkinlik yapıldı.

Matfen Mavifil Anaokulu’nda gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar neden birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında ağzını ve burnunu kapatması gerektiğini öğrendi.

Etkinlikte, hapşırma sırasında mikropların nasıl yayıldığını anlatmak adına ortama su püskürtülerek mikropların havada nasıl dağıldığı anlatıldı.

Özellikle kış mevsiminde yaygın olarak görülen grip gibi hastalıklardan korunmanın basit davranış değişikliği ile azaltılabileceğini belirten Matfen Mavifil Koordinatörü Özge Kolsuz Temür, hapşırma yoluyla her yere taşınan mikroorganizmaların basit bir soğuk algınlığından, ciddi hastalıklara kadar birçok istenmeyen duruma neden olabildiğini çocuklarımıza hayal gücü gelişimini ön planda tutarak öğretiyoruz ” dedi.

Temür, “Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu, mendil veya kolunuz ile kapatın. Ardından kullanılmış mendili hemen atın. Ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından mikrop içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız mikroplar üzerinize bulaşabilir veya soluyabilirsiniz” diyerek kendilerini korumaları gerektiğini belirtti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.