Keyyif.Net

Dukan Diyeti Nedir,Nasıl Uygulanır?

31.01.2020
97

Dukan diyeti, her biri belirli kurallara sahip, dört fazlı, yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyettir.

Dukan Diyeti Nedir,Nasıl Uygulanır?

Dukan Diyeti;Yüksek Protein ve Düşük Karbonhidrat alımıyla gerçekleştirilen Pierre Dukan Tarafından Başlatılan Bir Diyet Biçimidir.

Dukan diyeti, her biri belirli kurallara sahip, dört fazlı, yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyettir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?
Dukan diyetinin uygulanması 4 aşamadan oluşur.
Atak Evresi
Seyir Evresi
Sağlamlaştırma (Güçlendirme) Evresi
Koruma Evresi
Dukan diyeti nasıl uygulanır: Tüm aşamaları en detaylı şekilde açıklayıp dukan diyetinin nasıl uygulanacağını anlatacağız.  Ayrıca Dukan diyetinin normal şekilde uygulamasını sizlere anlattıktan sonra sayfanın en altında 1 haftalık Dukan Express diyet listesini paylaşacağız. Dukan Diyeti büyük özveri inanç, fedakarlık ve zaman isteyen bir diyet programı olduğu için bir çok ziyaretçimiz dukan express diyet listesini bizlerden istemekteydi onlar için paylaştık. Dukan express ise zaman ve kolaylık açısından daha rahattır.
1- Dukan Atak Aşaması
Atak aşaması 1 hafta sürmektedir. İlk aşamamız olan atak aşamasının hedefi yüksek protein yüklü öğünlerle dukan diyetine hızlı bir başlangıç yapmak. Bu yemekleri yaparken hayvansal, bitkisel yağların kullanımı yasaktır. Ayrıca hiç bir yemekte kesinlikle tuz kullanılmıyor. Besinler için önerilen pişirme ısıtma yöntemleri (ızgara, fırında). Günde 20 dakika egzersiz kuralı vardır yapılması gerekiyor.
Atak Aşamasında Tüketilebilen Gıdalar
Dana, sığır eti
Beyaz et tavuk, hindi eti (derisiz)Sığır, dana cigeri Konservede bekletilen balıklar hariç tüm taze balıkları tüketebilirsin.1.5 kaşık yulaf kepeğiDeniz canlıları (kabuklu)
Yumurta (1 günde 2 tane)Koyun eti yasak kesinlikle yasak.
Az yağlı süt ve süt ürünleri
Yemeklere tat vermek için kullanabileceğiniz soslar baharatlar: Sirke, hardal, baharatlar, bitkiler, soya sosu (az miktarda) sarımsak limon suyu şekersiz ketçap (az miktarda fruktoz içermeyen tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.
Öneriler: Atak aşaması uygularken vücudun beslenmenin değişmesinden dolayı öğünlerde fazla protein tüketilmesiyle sık görülen kabızlığın önlenmesi için bol bol günde 2 litre kadar su içilmesi öneriliyor. Vücudunuzun günlük sindirim sisteminin ihtiyaç duyduğu önemli kaynak besin lifi için günde 2 kaşık kadar yulaf kepeği yiyebilirsiniz.
2- Dukan Seyir Aşaması
Seyir aşamasında beslenme listesine bazı sebzeler, bitkiler dahil oluyor. Tüketebileceğiniz gıda (besin) sayısı 100’e yükseliyor ancak belirtiğimiz bu rakam sizi yanıltmasın çünkü dukanda her gün yemediğimiz, bulmamızın zor olan hatta neredeyse imkansız olduğu bazı etler sülün, deve kuşu, keklik benzeri bulmanın çok zor olduğu bu besinler yüzünden dukan diyeti yaparken genellikle seçeneklerin azalmasından dolayı en çok hindi, tavuk eti ve dana eti çoğunlukla tüketiliyor.
Seyir aşamasına eklenen sebzeler pancar, brokoli, enginar, kuşkonmaz ile Brüksel lahanası, lahana, havuç, salatalık ve patlıcan.
Dukan diyet programının 2’inci aşaması olan seyir evres kişinin fazla kilolarından kurtularak gerçek kilosuna ulaşması amaçlar. Seyir aşamasının süresi kişinin vermek istediği kilo miktarına göre belirleniyor. Verilmek istenen her 1 kilo için 6 gün öneriliyor kitapta. Kısaca 10 kilo kadar vermek istiyorsanız Dukan diyetinin seyir aşaması sizin için tam 2 ay sürecek demektir.
Ayrıca bu aşamada günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılması gerekiyor.
Dukan diyetinin ikinci evresi olan seyir aşaması uzun sürdüğü ve yemek besin seçeneği biraz az olduğu için disiplin ile kararlılık gerektiren bir süreçtir. Dukan diyetini kurallarına uygun bir şekilde uygulayıp kilo vermeye başladıkça psikolojik olarak ihtiyaç duyduğunuz pozitif motivasyonu sağlayarak bu zorlu ve direnç isteyen süreci atlatabilirsiniz şimdiden başarılar.
3- Dukan Sağlamlaştırma (Güçlendirme) Aşaması
Doktor Pierre Dukan diyetinde kiloların verildiği ve ideal kiloya ulaşıldığı zaman bundan sonraki aşamanın çok önemli olduğunu önemle belirtiyor. Uygulayan bireylerin (rehavete kapılarak kuralları çiğneyerek eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmesi) olasılığı yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu diyeti olumsuz yönde etkileyecek tehlikeli durumu önceden önlemek için dukan diyetinin 3’üncü aşamasında “sağlamlaştırma” aşaması var.
Sağlamlaştırma aşamasında diyet listesine yeni ve lezzetli besinler geliyor. Örneğin her gün artık bir miktar meyve + günde 2 dilim kadar tam tahıllı ekmek tüketilebilir. Ayrıca az miktarda da olsa tam tahıllı pirinç veya makarna tüketebilirsiniz.
Seyir aşamasında verdiğiniz her kilo için 3’üncü aşama olan sağlamlaştırma aşamasına 10 gün eklemelisiniz. Örneğin seyir aşamasında 10 kilo verdiniz sağlamlaştırma aşamasına 100 gün eklemelisiniz. Bu kural dukan diyetinde çok önemli ve mutlaka uyulması gereken kurallardandır.
Sağlamlaştırma aşamasının diğer önemli kuralları şöyledir. Haftanın 1 gününü saf protein tüketeceğiniz gün olarak ilan etmek ve o 1 gün içinde sadece atak evresinde izin verilen gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. 3 aşama olan sağlamlaştırma aşamasının en iyi tarafı haftada 2 öğün ödül yemeği yiyebiliyor olunmasıdır. Ödül verilen 2 öğünde istediğiniz her şeyi tüketebilirsiniz örneğin pizza, patates kızarması, dürüm döner ve hamburger,dondurma v.b gibi. (1).
Yalnız Dr. Dukan bu ödül öğünlerinin sınırlarını sıkı sıkıya belirmiştir. 2 ödül yemeği arasında 1 er gün ara olmalıdır.  Ödül yemeğinde sadece 1 tane ödül seçebiliyorsunuz örneğin (1 hamburger, 1 pizza, 1 porsiyon patates kızarması) gibi Aynı öğünde 2. ödül kesinlikle yasak.
4- Dukan Koruma Aşaması
İlk aşama atak aşamasında kendinizi dukan diyetine hazırladıktan sonra 2. seyir aşamasında kilo verip vermek istediğiniz ideal kilonuza geldikten sonra 3. aşama olan sağlamlaştırma aşamasında verdiğiniz kiloları vücudumuzun geri almasını önledikten sonra gelen 4. koruma aşamasında ilk 3 aşamanın etkisiyle değişen beslenme alışkanlıklarımızın hayatımız boyunca kalması hedefleniyor.
Koruma aşaması kuralları
1. Her gün en fazla 3 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği yiyebilirsiniz.
2. Her gün en az 20 dakika kadar yürüş yapmalısınız.
3. Haftanın 1 günü diyet programındaki gibi sadece protein tüketmelisiniz.

Dukan Diyeti ATAK Aşaması Örnek Diyet Listesi
Pazartesi
Pazartesi kahvaltı vakti: Bitki çayı ve yağsız süzme peyniri 3 dilim kadar ızgara göğüs tavuk eti tüketin.
Öğle vakti: Izgara yağsız dana eti ile 1 porsiyon yağsız yoğurt.
Ara öğün vakti: Tarçınlı ve yulaf kepekli krep (1.5 kaşık)
Akşam yemeği vakti: Sarımsaklı ızgara veya alternatif olarak fırında karides tüketebilirsiniz
Dukan Express Diyet Programı
Gün Pazartesi: Saf Proteinle ve 1,5 kaşık yulaf kepeği ile 10 dakika tempolu yürüyüş. Günde en az 1.5 litre su içiyoruz.
Gün Salı: Saf Protein ve Sebzeler > 1,5 kaşık yulaf kepeği > 12 dakika tempolu yürüyüş > Günde en az 1,5 litre su içiyoruz.
Gün Çarşamba: Saf Protein ve Sebzeler > 2 tane Meyve (Muz, kiraz, üzüm hariç) > 1,5 kaşık kadar yulaf kepeği > 14 dakika tempolu yürüyüş ve 1.5 lt su.
Gün Perşembe: Saf Protein ve sebze tüketiyoruz > 2 tane meyve > 1.5 k. yulaf kepeği > 2 dilim tam buğday ekmeği > 16 dakikalık yürüyüş > 1.5 litre su
Gün Cuma: Saf Protein ve sebze tüketiyoruz > 2 tane meyve > 1.5 kaşık yulaf kepeği > 2 dilim buğdat ekmeği ile 40 gram kadar yağlı peynir yiyoruz. 18 dk kadar hızlı tempoda yürüyüş ve 1.5 lt su tüketiyoruz gün boyunca.
Gün Cumartesi: Saf Protein ve sebze tüketmeye devam > 2 tane meyve > 1.5 kaşık yulaf kepeği > 2 dilim buğday ekmeği ile 40 gram kadar yağlı beyaz peynir tüketiyoruz. 200 gram kadar nişastalı gıda ile 20 dk yürüyüş yapıyoruz. > 1.5 litre su tüketiyoruz.
Gün Pazar: Saf Protein ve sebze ile besleniyoruz. > 2 tane meyve > 1.5 kaşık kadar yulaf kepeği ve 2 dilim buğday ekmeği 40 gram kadar yağlı peynir yiyoruz. 200 gram nişastalı gıda tüketip 20 dk yürüyüş ile 1.5 litre su içip sonlandırıyoruz.
kaynak: https://diyetsaglikliyasam.com/dukan-diyeti-listesi-tarifleri-evresi-express/Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.