Keyyif.Net

Kuzey Işıkları:Doğanın Işık Gösterisi

17.01.2020
100
Kuzey Işıkları:Doğanın Işık Gösterisi
Kuzey Işıkları’nın oluşumunu bilimsel olarak ifade etmek gerekirse: Güneş’ten Dünya atmosferine ve diğer gezegenlere enerji yüklü ışınlar geliyor. Güneş’in bu enteresan özelliği ile sevgili dünyamızın manyetik katmanı arasında bir etkileşim gerçekleşiyor. Enerji dolu ışınlar manyetik alanda zararlı yönlerinden ayrılıyor ve doğanın eşsiz mucizesi gözler önüne seriliyor. 

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülebilir?

Kuzey Işıkları’nın bir diğer ismi ise Kutup Işıkları. Bu göz alan ışımaların görülebildiği en güzel dönemler ise kasım ile mart arasındaki tarihler. Ayrıca Kuzey Işıkları’nı daha net görebilmek için bazı şartların oluşması gerekir. Örneğin gökyüzü ne kadar açık olursa ışımalar o kadar temiz görülür.

Kuzey Işıkları Hakkında Kısa Kısa Bilgiler 

Kuzey Işıkları yani adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır.
Kuzey Işıkları esnasında gökyüzünde yay, bulut, çizgi, daire gibi çeşitli şekillere benzer görüntüler oluşur.
Ünlü İtalyan astronom Galileo Galilei, bu ışımaları “Aurora Borealis” ismini kullanarak ilk defa 1619’da tarif etmiş.
1741 senesinde İsveçli astronom Anders Celcius, bu ışımaların meydana geldiği zamanlarda manyetik akım ve dalgalanma oluştuğuna dair gözlemlerini açıklamış.
Işıkların farklı renklerde görünmesinin nedeni, farklı iyonların olmasından kaynaklı. Işıklar oksijen atomlarından çıkmışsa genellikle yeşil, nitrojen atomlarından çıkmışsa genellikle kırmızı renkli oluyor. 
Kuzey Işıkları yalnızca bizim dünyamızda değil başka gezegenlerde de görülüyor. Cassini isimli uzay aracı başka gezegenlerde meydana gelen bu tür ışımalara dair fotoğraflar çekmeyi başarmış
.
Kaynak: https://blog.flypgs.com/doganin-isik-gosterisi-kuzey-isiklari/#kuzey_isiklari_goz_alici_isimalar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.