Keyyif.Net

D Vitamini Eksikliği ve Giderme Yolları

22.12.2019
381

D vitamini, diğer vitaminler gibi vücuttan atılmayan yani depolanan bir vitamin türüdür. Depolandığı için de vücuttaki eksikliği ya da fazlalığı önem arz eder.

D Vitamini Eksikliği ve Giderme Yolları

D vitamini için her derde deva denmesinin nedeni, tüm hastalıkların önlenmesi ya da tedavisi için çok önemli bir yere sahip olmasından kaynaklıdır. D vitamini, diğer vitaminler gibi vücuttan atılmayan yani depolanan bir vitamin türüdür. Depolandığı için de vücuttaki eksikliği ya da fazlalığı önem arz eder. Vücutta çok farklı işlevler için kullanılan D vitaminin faydaları epey fazladır. Besinlerden aldığımız kalsiyumun emilebilmesi için, sinir sistemi ve kasların çalışabilmesi için D vitaminine gereksinim vardır. D vitamini, fosforla birlikte kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında görev alır. Aynı zamanda kandaki kalsiyum ve dolaylı olarak da fosfor düzeyini de kontrol eder. D vitaminini vücudumuza alma kanalımız, cildimizdir. Cilt, güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürür. D vitamini içeren gıdaları tüketsek, gerekli kalsiyum, fosfor ve D vitaminini besinlerle almış olsak bile günlük ihtiyacımızın %20’sini almış olur, almamız gereken kalan miktar için ise, güneş ışığına ihtiyaç duyarız.

Vitamin D eksikliği, birçok kişiden sıkça duyduğumuz bir rahatsızlıktır. En çok, 65 yaşından büyük yetişkinlerde, aşırı kilolu kişilerde, koyu renk cilde sahip olanlarda görülür. Bu rahatsızlığın en önemli nedenleri arasında:
Yeterli güneş ışığı alamamak (özellikle vaktinin büyük bir bölümünü kapalı alanlarda geçirenler için),
Sağlıklı beslenmemek,
Yaş ilerledikçe cildin incelmesi,
D vitamini üretiminin azalması gibi sebeplerle çoğumuzda D vitamini eksikliği görülür.
Güneşin geliş açısına da bağlı olarak yaklaşık 20-30 dakika güneşlenmek, vücudumuzun yeterli D vitamini üretilebilmesini sağlamaktır. D vitamini eksikliğimizi doktor kontrolünde, eksiklik derecesine göre eğer giderebiliyorsak doğal takviyelerle de giderebiliriz.
 D vitamini içeren bazı besinler şunlardır:
Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt
Tereyağ
Somon
Uskumru
İstridye
Karaciğer
Yumurta sarısı
Balık Yağı
Mantar
Maydanoz
Yonca
Isırgan otu
Yulaf
D vitamini içeren yiyeceklerin aşağı yukarı 100 gramı günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. D vitamini ihtiyacını sadece yiyeceklerden karşılamaya çalışmak, bu yiyecekler yağ içerdiğinden kolesterolu yükseltebilir. Buna da dikkat etmek gerekir. Eğer D vitamini eksikliğimiz kan değerlerimizde çok fazla çıkıyorsa doktorumuz belirttiği şekilde ilaç takviyeleri de yapmak gerekli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.