Keyyif.Net

Dünya Ülkelerinin Kış İçecekleri

14.12.2019
78

Dünyaca Ünlü Kış Çaylarından derlediğimiz içecekleri sizinle paylaşıyoruz…denemesi sizden…

Dünya Ülkelerinin Kış İçecekleri

Wattlecino – Avustralya

Wattleseed, Avustralya’ya özgü bir akasya tohumu türüdür. Ekildiğinde, bu tohum Avustralya’nın ulusal çiçeği olan altın Wattle çiçeği halini alır. Wattle tohumları kaynatılabilir ve bu içecek kafeinsiz bir kahve yerine kullanılabilir. Melbourne gibi kahve seven şehirlerde wattle tohumlarından yapılmış bir cappuccino yani wattlecino deneyebilirsiniz. Tadı fındık, kahve ve çikolatanın birleşimi gibidir, tek eksik ise kahvenin meşhur acı tadı.

Kunun, Nijerya’nın en popüler içeceklerinden biridir ve içeriğine göre üç versiyonu vardır. Millet adı verilen yiyecekten elde edilen içecek Kunun Zaki adını alırken pirinç ve yerfıstığından üretilen Kunun Gyada ve yer bademinden üretilen Kunun Aya adını alır. İçecekte ‘millet’ dışında tatlı patates, zencefil, karanfil, su ve tat verecek miktarda şeker vardır. İçeriğinden de anlaşılacağı gibi içinden sağlık fışkıran bir içecek Kunun Zaki.

Salep-Türkiye

Çay ve kahvenin yükselişinden önce, Osmanlı’da çokça tercih edilen içecek, orkidelerin yumru kökünden yapılır. O yıllarda ünü o kadar yayıldı ki, saloop olarak bilinerek İngiltere ve Almanya’da tüketilmeye başlandı. Daha sonra popülerliğini kaybeden içecek, orkide tozu, süt, şeker ve tarçın ile yapılmaktadır.

Agua Dulce – Kosta Rika

Agua Dulce, buharlaştırılmış bambu suyuyla yapılan sıcak bir içecektir. Sadece kafeinli içeceklere bir alternatif değil, Tico kültürünü daha çok tanımak için de bir yoldur aslında. İçecek, buharlaştırılmış bambu suyu, kaynamış su ve istenirse süt ile yapılır. Bu içecek yıllar boyunca, uzun bir gün sonrası biraz olsun enerji kazanmak için tarım işçileri tarafından içilmiştir.

Api Morado – Bolivya

Güney Amerika’nın And bölgesinin yöresel bir içeceğidir ve harika bir renge sahiptir. Bölgenin en güzel tatlarından biri olan içecek; baharat yönünden ağır bir kahvaltı içeceğidir. Api morado, kalın, smoothieye benzer bir kıvamdadır ve mor mısır unu, tarçın çubukları, bütün karanfil, portakal kabuğu, ananas suyu ve şeker ile yapılır. Api blanco adında, beyaz mısır unu kullanılarak yapılan bir alternatifi de vardır.

Sarraba – Endonezya

Batı Sulawesi’nin en popüler geleneksel içeceklerinden biri olan Saraba’yı bölgedeki şehirlerin sokaklarında çok kolay bulabilirsiniz. Hurma şekeri, yumurta sarısı, süt, karabiber, zencefil ve tarçından yapılan zengin içecek, dayanıklılığı ve iştahı artırır, sindirime yardımcı olur.

kaynak:biletall.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.