Keyyif.Net

Yaşayan En Zeki Adamın Hikayesi

26.07.2020
129
Yaşayan En Zeki Adamın Hikayesi

Albert Einstein’ın IQ’su  160 , Issac Newton’un IQ’su  190 ve Mark Zuckerberg’in IQ’su  152 idi . Bu ünlü insanlar dünyadaki mutlak dahiler olarak bilinir. Ama bir zamanlar IQ’nun 250 ila 300 arasında olduğu söylenen bir kişi yaşadı ! Dünyayı gezen en zeki adam William James Sidis, bir çocuk dahi ve olağanüstü bir matematikçiydi. Birden fazla lehçede usta ve yetenekli bir yazardı. Ama ne yazık ki, onu hiç kimse duymadı?

William, 1898’de New York’ta doğdu  . Babası Boris,  Harvard’dan 4 derece kazanan örnek bir psikologdu . Annesi de bir MD idi. Ebeveynleri dehalar oldukları için William James Sidis’in de parlak olması bekleniyordu, ancak zekasının sıradandan çok daha fazlası olduğu kanıtlandı.

Sadece 18 aylıkken , The New York Times’ı okuyabildi . 8 yaşına geldiğinde kendisine Latince, Yunanca, Fransızca, Rusça, Almanca, İbranice, Türkçe ve Ermenice öğretti. Bu 8 dile ek olarak, kendi dilini de icat etti ve “ Vendergood ” olarak adlandırdı .

Zekasının çok farkında olan babası, onu Harvard’a kaydettirmeye çalıştı, ancak William o sırada sadece 9 yaşında olduğu için reddedildi . 2 yıl sonra enstitü onu kabul etti ve William 1909’da Harvard’a kabul edilen en genç kişi oldu. 1910’a kadar matematik bilgisi o kadar çok zirve yaptı ki onun yerine profesörlerini ders vermeye başladı ve ona “harika çocuk” unvanını kazandı. Lisans eğitimini 16 yaşında tamamladı.

Tenha bir hayat yaşamaya karar verdi.

Şöhret yorucu olabilir, özellikle de genç yaşta maruz kalırsanız. Mezuniyetten kısa bir süre sonra William gazetecilere, kendisine göre inzivaya çekilen “mükemmel” hayatı yaşamak istediğini söyledi. Ayrıca, kadınlar ona itiraz etmediği için asla evlenmeyi amaçlamadığını da ekledi.

İstenmeyen şöhrete ek olarak, kararı doğumdan beri karşılaştığı baskıyı da yansıttı. Üstün yetenekli bir psikolog olan William’ın babası, oğlunun bir yıldız kadar parlak olmasını istiyordu. Bunu başarmak için, oğlunu yetiştirmek için kendi psikolojik yaklaşımlarını uyguladı ve onu itti. William çocukken öğrenmekten hoşlanmasına rağmen, düşüncesi yetişkin olarak değişti  ve babasını bunun için suçladı . Boris 1923’te vefat ettiğinde William cenazesine katılmayı reddetti.

18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dahiler genellikle düşük bir profili korumak için yaptığı gibi, William düşük ücretli büro işleri yaptı. Yine de, insanlar tarafından tanınmaya devam etti ve işini tekrar değiştirmekten başka seçenek bırakmadı. Gazeteciler 1924’te haftada 23 dolarlık bir işte çalıştığını keşfettiler ve bu da yine manşetlerde alay ettiler ve artık çocukken yaptıklarını yapamayacağını söyledi. Ancak bu, hayatı boyunca doğru değildi, William farklı takma adlar kullanarak çok değerli kitaplar yazdı .

Sosyalist ve I. Dünya Savaşı’nın itirazıydı. Aslında, 1919’da 18 ay hapis cezasına çarptırıldığı Boston’da şiddete dönüşen bir protesto nedeniyle tutuklandı  . Bununla birlikte, ailesi onu hapisten uzak tutmanın bir yolunu buldu ve bunun yerine tam 2 yıl boyunca sanatoryumlara kilitledi.

46 yaşında talihsiz bir ölüm

William hayatını kırılmış ve tamamen yalnız olarak geçirdi. Uzaklaşmış ailesinden, o bir koşucu olarak çalıştı ve sonunu getirmek için küçük işler yapmadı. Dünyayı değiştirebilen kişi 46 yaşında talihsiz bir şekilde öldü, 1944’te beyin kanaması geçirdi. İlginçtir, babası da aynı durumdan öldü.https://brightside.me/wonder-people/the-story-of-the-smartest-man-who-ever-lived-and-why-you-havent-heard-of-him-797579/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.