Keyyif.Net

Sağlıklı Bir Yaşam İçin, Evde Sık Değiştirmen Gereken 8 Eşya

16.05.2020
180
Sağlıklı Bir Yaşam İçin, Evde Sık Değiştirmen Gereken 8 Eşya

Hepimizin hijyene ekstra önem gösterdiği bu günlerde, temizlik sonrası hissede bileceğin bu temiz atmosferin devamlılığını sağlamak için yapman gereken bazı eşyaların diğerlerinden biraz daha sık ilgi gösterilmesi gerektiğini hatırlamak. Peki, evinde sık aralıklarla temizlenmesi veya değiştirilmesi gereken ürünler nelerdir?

Diş Fırçası

Kişisel hijyen ürünleri arasına giren diş fırçasının temizliği çok önemlidir. Ağız bakımında kullandığın fırçan, su ve diş macunu ile sürekli temas halinde olsa bile kullandıkça deforme olur. Yani diş fırçanın temizliğine özen göstersen de dağınık fırçaları veya yumuşaması nedeniyle ağız bakımını tam anlamıyla yerine getirme konusunda verimli kullanamayabilirsin. Görünüm itibariyle dağılmış bir formu olmasa bile kişisel hijyenin için çok sık kullandığın için fırçanı en fazla dört ayda bir değiştirmelisin.

Banyo Kilimi

Kullanım koşulları nedeniyle çoğunlukla ıslanan ve nemli bir ortamda bulunan banyo kilimi, banyonun zeminin ıslanmaktan korumak için kullanılır. Görevini yaparak tüm suyu toplayan banyo kilimi ister kumaş ister plastik tabanlı olsun nemli bir ortamda bulundukça küflenebilir. Her ne kadar çamaşır makinesinde veya kendi temizlik yöntemlerin ile temizlesen de kişisel temizliğini yaptığın banyonda tümüyle temiz bir kilim bulunması önemlidir. Bu nedenle senede bir, bahar temizliğinde yeni bir kilim seti ile değiştirebilirsin.

Nevresim Takımı

Tertemiz yatağında huzurlu bir gece uykusu kadar dinlendirici bir şey yoktur. Yeni yıkadığın çarşaflarının temiz kokusu da seni rahatlatabilir. Nevresimlerini minimum ayda iki defa yüksek sıcaklıkla yıkayarak temizleyebilirsin. Ancak gözle görülemeyen canlılar çamaşır makinende yüksek derecelerde yıkansa bile yüzeyden temizlenmeyebilir. Bu nedenle nevresimlerini senede bir yenileyebilirsin.

Yastık Kılıfları

Uyurken yüzünü yasladığın yastığın üzerine aslında gece boyunca ölü deri ve saç dökmektesin. Bu nedenle özellikle yüzünün temas ettiği yastık kılıflarının temizliğine özen göstermelisin. Bunun için elbette haftada bir yastık kılıflarını yüksek derecede sıcaklıkta yıkayabilirsin. Ancak gözle görülemeyen canlıları yıkayarak yok edemeyeceğin için yeni takımlar alarak değişim yapabilirsin.

Bulaşık Süngeri

Doğrudan mutfağında yediğin yemeklere temas eden bulaşık süngerinin temizliği önemli bir noktadır. Her ne kadar sürekli deterjanla temas halinde olsa da yağlı ve zor çıkan lekeli bulaşıklardan temizlediklerini üzerine toplar. Rengi ve şekli üzerinden kolayca değişimleri fark edebilirsin. Kirli bir sünger ile temizlik yapmamak için bulaşık yıkama sıklığına göre iki veya üç hafta içinde değiştirebilirsin.

Duş Lifi

Kişisel bakımda kullanılan duş lifi, banyo sırasında vücudunun her bölgesi ile temas etmektedir. Sabun, duş jeli gibi temizleyiciler ile temas etse de vücudundaki ölü derileri toplar. Hem bu nedenle hem de bir noktadan sonra açılarak formunun dağılması nedeniyle üç ayda bir yeni bir duş lifi alabilirsin.

Lavabo Fırçası

Banyonda konumlanan lavabo fırçası, ev temizliğinin önemli bir parçasıdır. Doğrudan temizlikte kullandığın için fırçanın kendisinin de temiz olması gerekir. Bu nedenle maksimum altı ayda bir lavabo fırçanı değiştirebilirsin.

Banyo Havlusu / Bornoz
Duş sonrası kurulanmak üzere kullandığın banyo havlunu ve bornozunu temizlenmiş bedeninde kullansan bile temizliğine özellikle dikkat etmen gerekir. Banyoda bulunan nemli ortam ile kendini göstermese dahi üzerinde küf biriktirebilen banyo havlunu sıklıkla yıkamalısın. Bunun ötesinde yeni havlu takımı alabilirsin.

kaynak:https://blog2.armut.com/blog/evde-sik-degistirmen-gereken-10-esya

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.