Keyyif.Net

Sizi Evinizde Hasta Edebilecek Şeyler Nelerdir?

09.04.2020
204
Sizi Evinizde Hasta Edebilecek Şeyler Nelerdir?

Koronavirüsü ile savaştığımız şu günlerde evlerimiz en temel sığınaklarımız haline geldi. Peki neredeyse artık temel ihtiyaçlarımız dışında ayrılmadığımız mekanlara dönüşen evlerimiz de dış dünya gibi sağlığımızı tehdit edebilecek virüs ve bakterileri taşıyor olabilir mi? Ne yazık ki cevap evet.

Klimalar ve Isıtma Sistemleri

Çoğu yeni evde ısıtma ve soğutma sistemi (HVAC) kullanılır. Ve sistemi kullanma maliyetini korumak için, sızdıran kapı ve pencereleri kapatarak evlerimizi olabildiğince enerji verimli hale getirmeye çalışırız. Bu durum cüzdanlarımız için ideal olsa da, özellikle solunum yolu hastalıkları açısından sağlığımız için tehlikeli olabilir.

HVAC sistemleri temiz havayı çekmez, içerideki toksinleri bırakarak iç havayı filtreler ile geri dönüştürür. Bunlar sigara dumanı, radon gazı, küf, temizlik kimyasalları, uçucu organik bileşikler ve karbonmonoksit içerebilir. Birçok evde, iç mekan havası, dış mekandaki havadan daha kirli olabilir.

Oda kliması kullanan evler için, filtreler ve havalandırma delikleri sık sık temizlenmedikçe genellikle küf ve küf sporları oluşturur. Şömineler ve mekan ısıtıcıları ayrıca solunum sistemlerini tahriş eden parçacıklar yayar.

Evindeki hava kalitesini artırmak için:

  • Mümkünse pencere ve kapıları açarak temiz hava al.
  • Banyo yaparken veya yemek pişirirken kapalı havayı dışarı çekmek için havalandırma fanlarını kullan.
  • Toksik temizlik kimyasallarının kullanımını sınırla.
  • Her türlü kapalı alanda sigarayı yasakla.
  • Havadan havaya ısı değişim sistemi kur.

Gıdalar

Gıda kaynaklı hastalıklar hayatımızdaki en yaygın sağlık tehlikeleri arasındadır. Çoğumuz için birkaç saat sindirim rahatsızlığı veren bir konu gibi görünse de ciddi sorunlara ve hatta ölüme neden olabilirler.

Satın aldığın gıdaların güvenilirliğinden emin olmalı, son kullanma tarihlerini kontrol etmeli, güncel olarak uğraştığımız bir konu olan Covid-19’dan korunmak için gıdaların da hijyenine, temizliğine ve eve getirdiğin anda iyice yıkanmalarına dikkat etmelisin. Uygun olmayan sıcaklıklar, depolama, yıkama hataları; çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan herkes için özellikle tehlikelidir. Gıda güvenliğine ek olarak, mutfakta başka tehlikeler de vardır. Lavabolar, drenaj açıklıkları ve düzenli olarak temizlenmeyen çöp alanları, E.coli dahil olmak üzere bazı zararlı koliform bakterilerinin adeta oluşum alanıdır.

Banyo

Banyolar, küf gelişimini tetikleyen, insan vücudu atıklarını, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinden arta kalan kimyasalları taşıyan -bir nevi barındıran- ısı ve nemle dolu küçük alanlardır. Sağlık tehlikeleri neredeyse her yüzeyde veya havada gizleniyor olabilir. Banyoların sağlığımız açısından yarattığı en büyük tehlikeler:

  • Yüzeylerde E.Coli ve virüs gibi bakteriler bırakan yanlış temizlik ve el yıkama yöntemleri
  • Bakteri ve mantarları yayabilecek havlu ve banyo paspaslarının ortak kullanımından kaynaklanan sağlık problemleri
  • Sert temizlik kimyasalları, hava spreyleri, kokulu mumlar ve yağ difüzörlerinin kullanımı ile temiz havanın sınırlandırılması
  • Kötü su kalitesi

Salon ve Oturma Odası

Oturma odaları ve salonlar, evdeki herkes ve konuklar tarafından fazlasıyla kullanılan alanlardır. Zaman zaman yemek yediğimiz alanlar, evcil hayvanın varsa eğer onların sıkça bulunduğu alanlar, akşamları ayaklarını uzatıp dinlendiğin ve eğlence sistemlerini kontrol etmek için çok sayıda uzaktan kumanda kullandığın mekanlar… Bakteriler dahil her şeyi toplamak ve paylaşmak için muazzam bir alan. Aslında belki de farkında olmasak da oturma odasındaki en büyük suçlulardan biri uzaktan kumandalardır. Şu günlerde sürekli ellerini yıkasanda herkesin aynı hassasiyeti gösterdiğine emin olmak maalesef güç. Birçok hastalık üreten bakteri ve virüs bu yüzeylere yapışabilir. Elektronik cihazlar için onaylanmış bir dezenfektan mendille tüm teknolojik eşyalarını temizlemeye zaman ayırmanı öneririz.

Bundan sonraki en büyük sorunlar ise dış kirleticiler ve tozdur. Herkesin ayakkabılarını kapıda çıkarması, dış problemlerin içeri girmesini önleyecektir. Ayakkabıları tuttuğun alanı da her gün bir kere çamaşır sulu bir su ile silmen dışardan eve bir kirletici taşımanı önleyecektir.

Mutfak

Zaman zaman et, tavuk kesmek içi kullandığın kesme tahtası, bakterileri barındırabilecek en uygun yerdir. Bu durumu önlemek için farklı gıdalar ve etler için ayrı kesme tahtalarının kullanılması özellikle önemlidir.

Kullandığın temizlik araçları bazen de mutfakta sana faydadan çok zarar verebilir. Süngerler ve bulaşık bezleri zararlı bakterilerden Salmonella ve E.coli bakterilerini barındırabilir ve bunları mutfak tezgahlarını silmek için kullanmak basitçe bakterileri yayar. Doğru ve sık temizlik yapmak sağlığın için şarttır.

Yatak Odası

Yatak odaları her gece yatağa uzandığımızda, vücudumuzu dinlendirmek; bedenimizi ve zihnimizi bir sonraki güne hazırlamak için yaratılmış alanlardır. Ne yazık ki sağlığını da etkileyen tehlikelerle doludur.

Sağlığın açısından en büyük tehlikeyi yatak çarşafları ve nevresim takımları yaratır. Düzgün temizlenmeyen yastıklar ve şilteler, cildimizden dökülen ölü hücrelerin parçacıkları ve deriyi besleyen maytlar ile dolar. Maytlar birçoğumuz için ciddi bir alerjik reaksiyon üretebilir. Sık sık ve doğru bir şekilde yıkanmayan tabakalar, zararlı bakteriler taşıyacağından enfeksiyonlara neden olabilir. https://blog2.armut.com/blog/evde-sizi-hasta-edebilecek-seyler-nelerdir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.