Keyyif.Net

Nefis Bir Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Pişirmenin Püf Noktaları

14.03.2020
101
Nefis Bir Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Pişirmenin Püf Noktaları
 Her ne kadar bonfile ile karıştırılsa da hemen hemen aynı yerde bulundukları için bu karışıklık çok normaldir. Antrikotun nasıl pişirildiği, kıvamı ve tadı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Çünkü antrikot doğru pişirilmediği taktirde maalesef suyunu kaybederek yemesi keyifsiz bir hal alır. Onun için lezzet dolu sofralarınıza yakışacak antrikot pişirmenin detaylarını sizler için bir araya getirdik. Antrikotu pişirmek için döküm tava, ızgara ve fırın kullanabilirsiniz. 
İyi pişmiş bir antrikotun ilk sırrı, etin kalitesidir. Etinizin tazeliğinden emin olmalısınız. Ancak etin kendisi kadar sizin onu nasıl işlediğiniz de önemlidir.
Antrikot pişirmenin en önemli detaylarından biri de marine işlemidir. Bunun için ilk olarak, büyük bir soğanı rendeleyin ve suyunu sıkarak etlerinizi karıştıracağınız kaba yerleştirin. 1 veya 2 diş ezilmiş sarımsağı 1 çay bardağı süt ile bu kaba ekleyin. Üzerine 1 çay bardağı sıvı yağ ilave ederek biraz hardal ekleyerek güzelce karıştırın. Zevkinize göre sosunuzun içine taze kekik, taze biberiye ve karabiber ekleyebilirsiniz. Baharat eklerken taze olmasına dikkat edin. Toz baharatlar pişirme esnasında yanacaktır. Hazırladığınız sosa antrikotlarınızı ekleyin ve kabın kapağını kapatın. Mümkünse bu işlemi bir gece öncesinden yapın.
Buzdolabında dinlenen eti pişirmeden önce dolaptan çıkarıp hafifçe ısınmasını beklerseniz iyi olur. Bu esnada siz tavanızı ocağın üzerinde ısıtmaya başlayabilirsiniz.
Tavanın iyi ısınmış olması etin iyice mühürlenmiş olup ve suyunu kaybetmemesinde önemli bir etkendir. Tavanızın çelik ve döküm olması da etin daha iyi mühürlenmesini sağlayan bir diğer faktördür.
Antrikotun altını ve üstünü 2’şer dakika mühürledikten sonra tavadan çıkarmadan fırına verin. Fırınınızın 200 derecede önceden ısıtılmış olması gerekir. Ancak kaç dakika fırında tutacağınız size kalmış. Az pişmiş et 4 dakikada, orta pişmiş et 6 dakikada hazır olur. İyi pişmiş bir et için ise 10 dakika fırında pişirme yeterlidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.