Keyyif.Net

Evinizdeki Kötü Kokular neden kaynaklanır ve Nasıl Giderilir?

06.03.2020
117
Evinizdeki Kötü Kokular neden kaynaklanır ve Nasıl Giderilir?

Evimizin yemek kokuları, yemek artıkları veya kirli çamaşırlar gibi kötü kokmasının açık nedenleri vardır. Bununla birlikte, görünmeyen yerlerde küf gibi gizli kokular vardır, korkunç koku hariç, sağlığımız için tehlikeli olabilir ve ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Evde Küf kokusu

Evinizde bir küf kokusu fark ettiyseniz, koku muhtemelen duvarlardaki küflerden geliyor çünkü burası genellikle saklanıyor. Küf toksik olabilir , bu yüzden gerçekten dikkatli olmalıyız, tespit etmeliyiz ve ondan kurtulmalıyız. Küfün birçok nedeninden bazıları oluk problemleri, sıhhi tesisat sızıntıları veya banyo veya mutfakta kötü havalandırmadır.

Ne yapalım:
Küflü alan küçükse, o zaman kendiniz sabun ve su ile temizleyebilirsiniz . Daha da iyisi, özel bir küf önleyici köpük veya sirke kullanın. Doğrudan uygulayın ve temizleyin.
Küfün muhtemelen toksik olduğu daha büyük alanlarda, bir profesyonel çağırmanız gerekecektir.
Ancak en önemlisi, önleme her zaman en iyi çözümdür. Etkilenen odalardaki nemi kontrol etmek için her şeyi kuru tutmaya, iyi havalandırma yapmaya çalışın.
Evin her yerinden gelen kokmuş bir balık kokusu gibi bir koku fark ederseniz, muhtemelen arızalı kablolarınız var. 
Elektriksel bir problem böyle kokuyor. 
Uzmanlara göre , teller ve plastik parçalar, yandığında veya eridiğinde, balık veya idrar kokusu yayar.
Ne yapalım:Bu durumda, tel veya elektrik kaynağını kokunun geldiği yerde tespit edebilseniz bile, elektrik sorunları son derece tehlikeli olabileceğinden bir elektrikçi aramak her zaman en iyisidir.
Sorun çözüldüğünde, nokta koku yaymayı bırakacak ve hepiniz bitirdiniz.
Gaz kaçakları ile başa çıkmak tehlikeli bir şeydir. 
Evinizde çürük yumurta kokusu gibi bir koku fark ederseniz, gaz sızıntısı olma şansınız yüksektir.
Ne yapalım:
Bu durumda, yapmanız gereken ilk şey gaz sayacını kapatmak ve herhangi bir ışığı veya diğer cihazları açmamaktır. 
Evden çıkın ve sorunu kontrol etmek ve onarmak için gaz şirketinizi arayın. 
Ayrıca, komşuları bu konuda bilgilendirin.
Her şey bu sorunla çözüldüğünde, alanı havalandırmak ve kokunun kaybolmasını sağlamak için kapıları ve pencereleri açın.

Dairenizde duvardan duvara halı varsa veya genel olarak evinizde halı varsa ve gitmeyecek pis bir koku fark ederseniz, büyük olasılıkla halılarınız hakkında bir şeyler yapmanız gerekir.

Ne yapalım:

  • Halılarınızı üzerine kabartma tozu serperek doğal olarak temizleyin ve sonra elektrikli süpürgeyi kullanın ve vakumlayın. Kötü kokuları emer. Daha yoğun kokulardan kurtulmak için kabartma tozunu bir gece bekletin.
  • Ayrıca, daha profesyonel bir iş yapmak için halı temizliği, buharlı temizleyici veya daha da iyisi – temizleyici kiralamak için özel olarak tasarlanmış kimyasal bir temizlik ürünü deneyebilirsiniz .

Bulaşık makineleri uzun süre kullanıldıktan sonra kötü kokular da yayabilir. Bulaşık makinelerinin yanı sıra çamaşır makinelerinin de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Mutfağınız korkak kokuyorsa, temiz olsa bile, muhtemelen bulaşık makinesinde bir sorun vardır.

Ne yapalım:

  • Bulaşık makinenizi sadece bir bardak sirke ile çalıştırmayı deneyin veya sirke yerine bulaşık makinesinin altına biraz kabartma tozu koyun. Bu kötü kokuları giderir.
  • Daha derinlemesine bir temizlik için yapılması gereken başka bir şey, tüm yiyecek artıklarının kaldığı bulaşık makinesinin filtresini bulmak ve temizlemektir.
  • Ayrıca, kapısının lastik contasının da temizlenmesi gerekiyor. Biraz sirke ve ılık su kullanarak temizleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.