Keyyif.Net

Fırında Yemek Yaparken Yemeklerin Daha Lezzetli Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

18.02.2020
100
Fırında Yemek Yaparken Yemeklerin Daha Lezzetli Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

En çok kullandığımız mutfağımızın göz bebeklerinden biri de fırındır. Fırında pişen yemeğin tadı ve lezzeti ayrı bir güzel olur. Hem bizleri kötü kokulardan kurtarır hem de yemeklerimizin daha hafif pişmesini sağlar. 

ÖNCELİKLE FIRINI İYİ TANIMAK GEREKİR.

Öncelikle fırında yemek yapmadan önce fırının ayarını ve özelliğini iyi tanımak gerekir. Fırının özelliği yemeğin kaliteli pişmesinde önemli rol oynar. Fırında lezzetli yemeğin hazırlanabilmesi için belirli derecede ve ayarda pişmesi gerekir. Birçok yemek türü fırında pişerek daha sağlıklı ve daha lezzetli olabilir. Fırına yemek vermeden önce yemeğin cinsi ve fırının genel özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Fırının derecesi yüksek olmamalıdır. Çünkü yemeğin dış kısmı hemen pişerek yanar ve iç kısmı çiğ kalır. 

Yemeklere Lezzetini katmak İçin 1 Bardak Su

Fırın bazen pişirdiklerini kavurur, kurutur ve sertleştirir. Bunu önlemek için fırının içine ısıya dayanıklı bir kaba bir bardak su koyun. Oluşacak buhar sayesinde yemeklerin kavrulup kuruma sorunlarından bu şekil de kurtulabilirsiniz.

FIRINDA ET PİŞİRMEK

Fırında et pişirirken fırın ısısı çok önemlidir. İlk başlarda ısı yüksek tutulmalı, pişmeye yakın ısı düşürülmelidir. Kırmızı eti pişirmeden önce kesinlikle tuzlamamalısınız. Tuzu pişmeye yakın ekleyebilirsiniz. Fırında pişireceğiniz eti yağsız tercih etmişseniz eğer, üzerine parça şeklinde yağ eklemelisiniz. Pişireceğiniz etleri fırına atmadan önce sinirlerinden arındırmış olmanız gerekmektedir. Eğer etlerin sinirleri temizlenmemişse etler büzüşür ve bu da pişme süresini uzatır. Fırında pişirdiğiniz ete su eklememelisiniz. Yemek içerisine salça eklenecekse salçalı suyun pişmeye yakın eklenmesi gerekir. Bu şekilde pişen et daha yumuşak ve daha lezzetli olacaktır. Etinizin pişip pişmediğini anlamak için bir çataldan yardım alabilirsiniz. Eğer et çatala batarsa pişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Izgara telini kullanarak etlerinize mangalda pişmiş havası katabilirsiniz. Dilediğiniz sebzeleri fırın tepsisine ekleyerek ızgara telinin altına koyup etin yağı ile bütünleşen sebzelerin lezzetini garnitür olarak ta bu sayede sofralarınıza taşıyabilirsiniz. Fırında kırmızı et pişirilirken olması gereken fırın derecesi ise 150-180 olarak belirtilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.