Keyyif.Net

Hafıza Kuvvetlendirmeye ve Unutkanlığa Karşı En Etkili Besinler

08.02.2020
75
Hafıza Kuvvetlendirmeye ve Unutkanlığa Karşı En Etkili Besinler

Omeğa3 Zengini Olan Balık

Somon, hamsi, sardalya ve deniz levreği gibi yağlı balıklar omega-3 bakımından zengindir. Omega-3 içeriği yüksek olan balıklar beynin gri bölgesinde bulunan ve beyin hücre zarı için hayati önem taşıyan DHA kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde bunama ve unutkanlık gibi diğer nörolojik hastalıklara karşı da koruyucu olmaktadır.

Kabak Çekirdeği

Güçlü antioksidan kaynağı olan kabak çekirdekleri beyni serbest radikallerin hasarlarından korumaktadır. İçeriğindeki magnezyum ve çinko bileşenleri sayesinde hafızayı güçlendirmektedir.

Kırmızı Meyveler

Çilek, yaban mersini, böğürtlen, nar, mürdüm eriği, frambuaz ile siyah dut gibi kırmızı ve mor meyveleri tüketmek hafızayı güçlendirir.

Ceviz

Protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olan cevizi tüketmek de hafızayı güçlendirmekte oldukça yararlıdır.

Avokado

Beyin meyvesi olarak da bilinen avokado hafızayı güçlendirir ve dikkat seviyesini yükseltir.

Yeşil Sebzeler

Lahana, ıspanak roka ve maydanoz gibi sebzeler beyin sağlığını destekleyen K vitamini, beta kroten, lutein ve folat içermektedir.

Yumurta

Yumurta sarısında yer alan kolin beyin sağlığı için önemli bir bileşendir. Hafıza ve öğrenme becerilerini geliştirmede oldukça etkili bir bileşendir. Yumurta aynı zamanda iyi bir B12 kaynağıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı içerdiği E vitamini ve oleocanthal sayesinde Alzheimer hastalığına iyi gelmektedir. E vitamini yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan; dikkat bozukluğu, hafıza gerilemesi, sorun çözme ve karar alma yetisinde azalma gibi durumların yaşanmasının etkisini azaltmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.