Keyyif.Net

Şifa Kaynağı Kırmızı Pancar

29.01.2020
68
Şifa Kaynağı Kırmızı Pancar

Özellikle sporcularda, son yıllarda sağlıklı beslenmeye artan yönelim ve bunun sonucunda gelişen bilimle, yan etkileri daha az olan ergojenik arayışına girildi. Büyüme hormonu, insülin benzeri büyüme faktörü, testesteron, tiroid hormonları gibi bazı hormonlar ve diğer ajanlar, anabolik faaliyetlerde rol oynuyor. Bunlar dışında aslında çok göz önünde olmayan fakat bu maddelerden belki de çok daha önemli bir madde daha var: nitrik oksit! Üstelik Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve ISSN gibi sporcu beslenmesinde ana kaynak olarak kabul edilen otoritelere göre nitrat, A sınıfı bir ergojenik destek olarak geçiyor. Peki ama nitrat ne işe yarar ve nitrik oksitten farkı ne?

Nitrat, vücuda 2 kaynaktan gelebilir: Ya besinlerle alınır ya da L-arjininden nitrik oksit senteziyle vücutta oluşabilir. Son zamanlarda nitrattan zengin maddelerin sporcu performansına yararlarının gösterilmesiyle nitrat oldukça popüler hale geldi. Nitrat iyonu (NO3) tek başına biyolojik olarak pek etkili değil. Bu nedenle nitratın kullanılabilmesi için nitrik oksit ve diğer bileşenlere dönüşmesi gerekiyor. Nitrik oksitin insan vücudu üzerinde etkileri ise şöyle:

• Kan akışının artırılmasını sağlayan vazodilatasyon (damar genişlemesi)

• Kas kasılmasının sağlanması

• Glikoz alımının düzenlenmesi

• Kalsiyum homeostazınının düzenlenesi

 Hücresel solunumun düzenlenmesi

Egzersize olan adaptasyon, kan damarlarının durumuyla yakından ilgili. Bir süre düzenli egzersiz yapıldığında kan damarları egzersiz esnasında daha rahat gevşer ve kaslara daha fazla kan akışı (yani daha fazla oksijen) sağlanmış olur. Egzersizle birlikte nitrik oksit seviyelerinde görülen artış, kan damarlarında genişlemeye (vazodilatasyon) sebep olarak kas hücrelerine kan akışı daha rahat sağlanır. Nitrik oksit, vücudumuzda önemli bir sinyal molekülü. Bu sayede, genişleyen damarlar ve dolayısıyla artan kan akışı sayesinde oksijenin vücudun daha çok ihtiyacı olan bölgelerine taşınması sağlanır.

Bağışıklığı güçlendiriyor, kan akışını hızlandırıyor! Şifa deposu kırmızı pancarın faydaları.kaynak:Pilates Life

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.