Keyyif.Net

Kabızlığı Sonlandırmak İçin Neler Yapmalı?

29.01.2020
68
Kabızlığı Sonlandırmak İçin Neler Yapmalı?

Sinir bozucu ve ağrılı olabilmesine rağmen, çoğu durumda yeterli lif yemediğiniz veya susuz kaldığınız için Kabızlık oluşur.

Bal-limon çayı  İçebilirsiniz.

Suya bal ve limon ekleyerek bir çay yapın. Bal bir müshildir ve aynı zamanda limondan kaynaklanan ekşiliği gidermeye yardımcı olur.  Limon, sindirim sistemi için doğal bir uyarıcı görevi görür ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Erkekler en az 3,7 litre sıvı tüketmelidir. kadınlar günde 2,7 litre sıvı içmelidir . Çünkü sert, kuru dışkı kabızlığın en yaygın nedenidir ve yeterince su içmek vücudu düzgün bir şekilde nemlendirir ve dışkının geçmesini kolaylaştırır. Su ve meyve suları kabızlıkla mücadelede en iyisidir. Armut ve elma suları hafif doğal müsillerdir.

Lifli yiyecekler Tercih Edin

Lifli gıdalar doğal bir müshil görevi görür. 
Dışkınızın daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bu nedenle 
toplu halde toplarlar. İşlerin serbestçe akmasını sağlamak için günlük diyetinize en az 20-35 gram lif eklemelisiniz . 
Lif bakımından zengin gıda kaynakları arasında Brüksel lahanası, elma, incir, kepekli tahıl ve siyah fasulye bulunur.
Kabak, susam, ayçiçeği veya keten tohumu gibi tohumlar ve fındıklar da iyi lif kaynaklarıdır. 
Bununla birlikte, bir uyarı: kanama bozuklukları, bağırsak tıkanıklıkları veya yüksek tansiyonunuz varsa keten tohumu yemeyin. 
Hamile ve emziren anneler de bundan kaçınmalıdır.

Sadece kuru erik lif açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda kabızlığı doğal olarak hafifleten, dışkı gevşetici bir şeker olan sorbitol içerir. 100 gram kuru erik 14.7 gram sorbitol içerir. Bununla birlikte, birçok insan gibi, kuru eriklerin tadını sevmiyorsanız, bir bardak suyunu hızla yudumlayabilirsiniz. 

Yemeklerinize yoğurt ekleyin, ancak diğer süt ürünlerinden uzak durun.

Kabızlık çekiyorsanız süt ürünlerinden uzak durmanız tavsiye edilirse de, yoğurt istisnadır. Yoğurt, Bifidobacterium longum veya Bifidobacterium animalis gibi probiyotikler içerir; bu çalışmalar, dışkının daha sık ve daha az ağrılı geçişinde yardımcı olduğunu göstermiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.