Keyyif.Net

Büyük Beyinli Olmak Daha mı İyi?

25.01.2020
92
Büyük Beyinli Olmak Daha mı İyi?
Beynin belirli kısımları söz konusu olduğunda, daha büyük hafıza daha iyi hafızaya eşit değildir. 
Michigan State Üniversitesi liderliğindeki yeni bir araştırmaya göre, daha büyük bir hipokampüs, beynin derinliklerine gömülü kavisli, denizatı şeklinde bir yapı, yaşlı yetişkinlerde öğrenme ve hafıza yeteneklerini her zaman güvenilir bir şekilde tahmin etmiyor.
Hipokampüsün yaşlandıkça küçülmesi normaldir, ancak hafif kognitif bozukluğu veya Alzheimer hastalığı olan kişilerde çok daha belirgindir. 
Bilim adamları uzun süredir daha büyük bir hipokampüsün, 
2004’teki bir araştırmanın büyüklüğünün yaşlı erişkinlerde hafıza için her zaman önemli olmadığını gösterene 
kadar daha iyi bir hafıza anlamına geldiğine inanıyorlardı 

Ancak bilim adamları şimdi nedenini anlamaya başlıyor.
Cerebral Cortex dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanan 
bu 
son çalışma , hipokampüsün büyüklüğünün veya hacminin, daha sağlam limbik beyaz cevheri olan hipokampusu beynin geri kalanına bağlayan nöral devre olan yaşlı insanlar için öğrenmenin anlamlı bir göstergesidir.
“Bulgularımız sadece hipokampüsün boyutunu değil, aynı zamanda yaşlı erişkinlerde hafıza düşüşünün fiziksel belirteçlerini ararken beynin geri kalanına ne kadar iyi bağlı olduğunu da ölçmek gerektiğini vurgulamaktadır,” diyor araştırmanın baş yazarı Andrew Bender. ve MSU İnsan Tıp Koleji’nde epidemiyoloji ve biyoistatistik ve nöroloji ve oftalmoloji yardımcı doçentidir. 
Çalışma, Alzheimer hastalığı gibi yaşlanma ile ilişkili hafıza bozukluklarının daha erken teşhisi için potansiyel çıkarımlara sahiptir. 
Beyin taramaları, belki de yüksek eğitim seviyesi, fiziksel aktivite veya sosyal ve bilişsel katılım nedeniyle daha büyük bir hipokampus gösteren bazı yaşlı yetişkinler, doktorlar beyaz madde bağlantılarını da dikkate almazlarsa bilişsel düşüşlerinin gözden kaçmasına veya yanlış karakterize edilmesine neden olabilir.
Bender ve Harvard Üniversitesi, Macaristan Bilimler Akademisi ve Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü’ndeki meslektaşları, iki farklı MRI beyin taramasını analiz ettiler: biri hipokampal boyutu değerlendiren ve diğeri hipokampusu diğerlerine bağlayan beyaz madde devresini değerlendiren öğrenme ile ilgili beyin bölgeleri. 
Taramalar, Berlin Yaşlanma Çalışması-II’nin bir parçası olan 330’dan fazla yaşlı yetişkinden veya Almanya’da yaşlanmaya dair büyük, nüfus temelli bir araştırma olan BASE-II’den geldi.  
BASE-II katılımcıları ayrıca 15 kelimelik bir liste duydukları ve daha sonra hatırlayabilecekleri kadar çok kelime kaydetmek zorunda oldukları öğrenme ve hafıza testlerine katıldılar. 
Her katılımcı tekrar ederek nasıl öğrendiklerini ölçmek için aynı testi beş kez tekrarladı. 
Bender ve meslektaşları daha sonra katılımcıların ne kadar çabuk öğrendikleri ile hipokampüs ve beyaz cevher yapılarının büyüklüğü arasındaki ilişkileri analiz ettiler. 
Daha hızlı öğrenmenin sadece hem daha büyük bir hipokampus hem de beynin diğer kısımlarına bağlayan daha düzgün beyaz madde devresi olan yaşlı yetişkinlerde bulunduğunu bildirdiler. 
Bender, “Bulgularımız, öğrenme ve hafızadaki yaşa bağlı değişikliklerin bir sistem perspektifinden incelenmesinin, herhangi bir beyin bölgesine odaklanmaktan farklı beyin ve bilişsel gerileme modellerinin anlaşılmasında çok daha bilgilendirici göründüğüne dair artan bir perspektifi güçlendiriyor” dedi. 
Daha sonra, o ve meslektaşları, ilk ziyaretlerinden iki ila üç yıl sonra ikinci bir beyin taraması ve hafıza hatırlama testi için geri dönen katılımcılar olan BASE-II’den yeni verileri analiz etmeyi planlıyorlar. Bender Şunları Söyledi;
“İnsanları zamanla takip ederek,yaşlı yetişkinlerin beyin yapısında gerçekten bir değişiklik olup olmadığını ve bunun öğrenme ve hafızadaki gözlemlenebilir düşüşlerle bağlantılı olup olmadığını görebiliriz.”  kaynak: https://msutoday.msu.edu/news/2020/are-bigger-brains-better/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.