Keyyif.Net

Yılın En İyi Diyeti Seçilen Akdeniz Diyeti Nedir?

19.01.2020
91
Yılın En İyi Diyeti Seçilen Akdeniz Diyeti Nedir?
Amerikan News & World Report tarafından birçok kategori göz önüne hazırlanan raporda yılın en iyi diyeti Akdeniz Diyeti seçildi. 

Neden Akdeniz Diyeti?

İçerisinde Dukan ve Vegan gibi oldukça popüler diyetlerin yanı sıra 35 farklı diyeti de barındıran ve 10 yıldır yayınlanan American News& World Report, sağlıklı beslenmeden, uygulama kolaylığına; bitkisel beslenme kriterlerinden, diyabet hastalarına uygunluğuna kadar birçok faktörü göz önüne alarak yılın en iyi diyetini Akdeniz Diyeti olarak açıkladı. Raporun hazırlanmasından görev alan 25 kişiden biri olan Yale Üniversitesi Araştırma Merkezi Direktörü Dr. David Katz, sağlıklı yaşam içi en iyi diyeti belirlerken Akdeniz Diyeti’nin önem verdikleri dengeli beslenme, sürdürülebilirlik ve kolay erişilebilirlik gibi faktörlerin hepsini karşıladığını açıkladı. 

Kuzey Amerika’da yaşayanlara kıyasla Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların çok daha uzun ve sağlıklı yaşadığını kaydeden araştırmacılar, Akdeniz Diyeti’nin meyve ve sebze ağırlıklı, sağlıklı yağlarca zengin, kuruyemişlerin yer aldığı, kırmızı et yerine deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu, bolca zeytinyağı kullanılan, şeker ve doymuş yağların tüketilmediği bir diyet olması sebebiyle en sağlıklı diyet olduğunu da belirtiyor. 

Akdeniz Diyeti Nedir? 
Akdeniz Diyeti kısaca taze sebze ve meyveler, tam tahıllar, baklagiller, kuruyemişler ve zeytinyağının beslenme rutininde öne alınması ile ortaya çıkıyor. Bu diyetin felsefesinin ardında, günlük olarak taze sebze, meyve, tam tahıllar ve sağlıklı yağlar tüketmek yattığı gibi diyet haftalık olarak balık, beyaz et, baklagil ve yumurta tüketmenin protein kazanımı için önemli olduğunu belirtiyor. Ancak bu noktada hayvansal ürünlere dikkat etmek gerektiğinin altını çizen üren, kırmızı et tüketimini ayda 1 yada 2 kez önerdiği gibi süt ve süt ürünleri tüketiminin de en aza indirgenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun yanı sıra hareketli bir yaşamın da diyetle beraber gelmesini belirten Akdeniz Diyeti felsefesi, sporu hayatın vazgeçilmezi olarak görüyor. 
Hayvansal beslenme yerine bitkisel beslenmeyi öneren Akdeniz Diyeti aynı zamanda sağlıklı yağlara da oldukça önem veriyor. Bunun sebebi ise şöyle açıklanıyor:
Doymuş ve trans yağlar kalp sağlığını olumsuz etkiler ve yüksek kolesterole sebep olur. 
%100 doğal bir meyve suyu olan zeytinyağı içerisindeki sağlıklı yağ asitleri ile obezite, Tip 2 Diyabet ve kanser ile savaşır.
Zeytinyağı, bağışıklığı güçlendirir, beyin hücrelerini korur ve yaşlanmayı geciktirir.
Zeytinyağı kanda bulunan toplam kolesterol ve LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür.
Kavrulmamış kuru yemişler ve tam tahıllar doymamış yağ yönünden oldukça zengindir ve içerdikleri protein ve lif ile birçok hastalığa kalkan oluştururlar. 
Sağlıklı yağ kaynaklarından biri de balıklardır. Özellikle, somon, sardalya ve ton balığı gibi sağlıklı yağ asitleri barındıran balıklar, içerdikleri Omega-3 sayesinde kan basıncının dengelenmesinde ve kalp krizi riskinin azalmasında önemli rol oynar. 
Yeni Başlayacaklar İçin Öneriler
Günlük öğünlerinize taze sebze ve meyveleri dahil etmekle işe başlayın. Bu noktada her gün en az 7-8 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda beyaz ekmek ve kahvaltılık gevrek gibi besinleri tüketmek yerine tam tahılları tercih edin. Bu noktada, karbonhidratı tamamen kesmek yerine dengeli bir beslenme için Akdeniz Diyeti’nin önerisi öğle veya akşam tükettiğiniz sebze yemeğinin yanında  1-2 kaşık bulgur pilavı tüketmek olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise yemeklerin ayçiçek veya tereyağı yerine zeytinyağı ile  hazırlanmasıdır. 
Haftalık beslenme listenize balık eklemeyi unutmayın. Hatta mümkünse haftada iki kez somon, ton balığı, sardalya, alabalık ve uskumru gibi sağlıklı yağ asitleri barındıran balıkları tüketmeye çalışın. Bu noktada balıkları kızartmak yerine buğulama yöntemini tercih etmelisiniz. Kırmızı eti ise azaltmaya gayret edin; kırmızı et yerine balık, beyaz et ya da baklagil tüketerek günlük protein ihtiyacınızı karşılamaya çalışın. Eğer kırmızı etten vazgeçemiyorsanız Akdeniz Diyeti’nin sizlere önerisi porsiyonlarınızı mümkün olabildiğince küçük tutmanız olacaktır. Süt ve süt ürünlerinde ise aşırıya kaçmadan yarım yağlı veya yağsız ürünleri tüketmeye çalışın.  kaynak: https://bobodergi.com/saglik/yilin-en-iyi-diyeti-secilen-akdeniz-diyeti-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.